Open menu

Повече за професията на лидера на виртуален екип, както и за собствения си кариерен път разказва Веселин Александров, прокурист, старши дивелъпмънт мениджър и лидер на виртуален екип в Software AG
Веселин Александров е прокурист и старши дивелъпмънт мениджър в софтуерната компания Software AG. В момента той е и лидер на виртуален екип от 21 души, които са разпръснати в България, Индия и САЩ. Александров е част от компанията от 8.5 години. Преди това е работил в "Практикер", Тексимбанк, Евробанк и други като технически персонал. Завършил е Технологичното училище "Електронни системи" към Технически университет – София, в софтуерния профил. Има бакалавърска степен "Икономика на индустрията" от Икономически университет - Варна.

Моето образование
Средното си образование завърших в Технологично училище "Електронни системи" към Технически университет – София, в софтуерния профил,  а по-късно придобих бакалавърска степен "Икономика на индустрията" в Икономически университет - Варна.

Моят път дотук
Още с избора си на средно образование до голяма степен вече се бях насочил към екзотичната за времето си професия на програмиста. Персоналните компютри на 90-те години определено не бяха толкова бързи и с широк набор от функции, но дори в този момент грабваха с практически неограничените си възможности от гледна точка на реализация на идеи във виртуалното пространство.
Първите стъпки в кариерното си развитие направих в банковия сектор като младши системен администратор, последван от подобна длъжност в търговска фирма, след това в друга банка и в последствие в средно голяма международна търговска фирма. След близо 8 години като системен администратор реших, че с оглед бъдещото ми желание за развитие за мен е от изключителна важност да премина в компания, за която информационните технологии са основна дейност.

Така попаднах в Software AG и в следващите години имах възможност да участвам активно в разрастването на Българския  екип на компанията  изпълнявайки различни роли - тим лидер, дивелъпмънт мениджър, старши дивелъпмънт мениджър и прокурист. В момента виртуалният екип, който ръководя, е с представители от 3 континента с часова разлика от 10 часа.

Моите задачи и отговорности
Основните ми задачи са разделени на две основни групи: управление на хора и координация на проекти. В частта управление на хора са дейности, свързани с мотивирането на членовете на тима, с тяхното кариерно развитие и техническо усъвършенстване - годишни атестации, тимбилдинг събития, тренинги и сесии за споделяне на опит и знания. По-голяма част от времето си влагам в координацията на поверените ни проекти. Поради естеството на разпределените тимове естественият поток от информация достига по-трудно до различните членове на тима. Това налага използване на по-широк набор от формални процедури и процеси за обмяна на информация - системи за следене на дефекти, системи за анотиране и оценяване на изходния код и други.  



Умения и опит
Възможността да взема бързи решения на база множество и различни източници на информация е едно от най-ценните умения на ръководителя на виртуален екип. Солиден технически опит в съответната сфера на софтуерните технологии помага по-голямата част от решенията да са в правилната посока, гарантирайки стабилност на тима и успех на проекта в дългосрочен план.

Моите предизвикателства
Проектите, по които работи тимът, не са затворена система, т.е. ние сме свързани с множество други тимове и външни контрактори. Това често ни поставя в динамична среда, в която изискванията и крайните цели на проектите се променят в движение. Управлението на тези промени, начинът, по който те достигат до тима, как той се справя с тях и как се комуникират резултатите вследствие на въпросните промени са основното предизвикателство за ръководителя на виртуален екип.

Моето удовлетворение
Динамиката и постоянно променящите се параметри на проектите - същите тези промени, които са основното предизвикателство, доставят най-голямо удовлетворение в края на деня. В работа от този тип липсват рутина и еднообразно повтарящи се действия. Ако един ръководител на виртуален екип усети рутина в действията си, това означава че има проблем, който е невидим за него към момента. Хората, най-ценният ресурс в екипа, се променят с годините и с придобиването на нови знания и умения. Това налага промяна  в начина на общуване със съответния човек и организацията на екипа като цяло.

Заплатата
Обикновено ръководителите на екипи в ИТ сектора са хора, които разбират от технологии и дори самите те са се занимавали с това в продължение на години, но са избрали да продължат кариерното си развитие в областта на мениджмънта. Ако приемем, че заплатата на един начинаещ програмист варира от 1000 до 2000 лв., в зависимост от компанията, в която работи, то тази на ръководителя на екип обикновено е поне пет пъти по-висока.

Моите планове за развитие
Основните ми цели в момента са свързани с това да развивам поверените ми проекти.

Моите източници на информация
Не ми остава време да чета специализирана литература, предпочитам да ходя на специализирани обучения. Конкретно за моята работа са полезни обучения, които развиват социалните  умения. Информирам се за технологичните новости и насоките за развитие на IT индустрията основно on-line.
 
Уменията, които се изискват за професията на лидера на виртуален екип
- комуникационни умения
- умения за управление на хора
- умения, свързани с управление на времето
- умения за управление на промяната
- организационни умения
- за тим лидерите в технологични компаниии – адекватни  технологични познания и реален опит