Съвременното българско училище е институция, която умело си партнира и работи с редица други културно – исторически и научни институции в страната и по места.
В началото на настоящата учебна година Община Кюстендил излезе с инициатива за по – тясно обвързване на дейността на училищата с основни културни институции ( РИМ, ХГ, къщи музеи и др.) с цел опознаване и съхраняване историята и културно – историческото наследство на родния край. В тази връзка и по УП – Архивите говорят на 26 и 27.11.2024г. седмокласниците от ПМГ „Проф. Ем. Иванов“ посетиха Държавен архив гр. Кюстендил.
Не се оправдаха предположенията, че за новото дигитално зависимо поколение тази среща ще бъде безинтересна и отегчителна. Напротив... Поднесеният им емоционален разказ, подплатен с представянето на снимки, документи, картички, доклади и др., предизвика огромен интерес и провокира детското любопитство в опитите да се ориентират в съвременните културно – исторически паметници на базата на податки от миналото.
В тази своеобразна разходка из кюстендилските старини, по- конкретно в центъра на града ни, учениците разбраха, че Първото педагогическо училище е било открито в 1885г., а строителството на сградата му започва през 1889г. Няколко години след завършването й тя се сдобива с часовник, за който се изгражда специална часовникова кула на площада. Като Педагогическо училище сградата функционира до 1908 г. Към настоящия момент тя се използва от Общинска администрация и там е поставен часовникът, който чуваме на всеки кръгъл час.
Друга препратка насочи любопитството на учениците към Арката на площада, за която стана ясно, че е единствената следа от откритото в 1907г. читалище „Братство“- средище и на музея, и на театъра и на всичко, свързано с културен живот тогава, но приключило съществуването си в 1981г., когато сградата е разрушена.
Снимките бяха поредната изненада – първата самолетна снимка на града от 1934г., снимка на първия залесител на хълма Хисарлъка – Йордан Митрев и др. Показана бе книга с протоколи от миналия век, картички, написани от Владимир Димитров – Майстора, подписал ги като Рисувачът, и други архивни документи, свързани с миналото на града ни. И като се има предвид времето, в което живеем, естествено вълнение предизвика дигитализацията на документи и начинът да се борави с тях.
Завършек на посещението в Държавен архив – Кюстендил, създаден на 1.01.1963г., бе обобщението за неговата дейност, а именно – подбор, комплектуване, регистриране, обработване и съхраняване на документи, както и тяхното дигитализиране. А за учениците остана да намерят отговор на въпроса : Защо архивите се наричат хранилища на историческата памет?
На 29 ноември 2024 г. Ученическият съвет на нашето училище се включи в отбелязването на Международния ден на борбата срещу СПИН. Събитието бе насочено към повишаване на информираността за ХИВ/СПИН и насърчаване на толерантността и солидарността към засегнатите. Бе представена презентация, подготвена от членове на Ученическия съвет, в която бяха представени ключови факти за ХИВ/СПИН.
В духа на символиката на червената панделка – международния знак на солидарност в борбата срещу СПИН, бяха раздадени значки, които учениците гордо носеха през целия ден. Червената панделка е символ не само на съпричастност към засегнатите, но и на ангажираност в превенцията и информираността.
С инициативата Ученическият съвет доказа, че младите хора могат да бъдат активни посланици на промяната и да насърчават важни каузи. Благодарим на всички ученици и учители, които се включиха и подкрепиха нашата кампания. Заедно можем да изградим по-информирано и толерантно общество!
От 25.11.24 до 27.11.24 - се проведе общински етап на ученически игри по волейбол за 5-7 клас и 8-10 клас.
Очакваме събитието с нетърпение и вярваме, че то ще вдъхнови младите таланти на ПМГ „Проф. Ем. Иванов“, ще отвори нови хоризонти за тяхното развитие и ще послужи като мотивация за бъдещите им професионални избори.
https://www.atelier360degree.
Призови места на ученици на ПМГ”Проф. Емануил Иванов“ гр. Кюстендил в Областния ученически конкурс „В страната на Справедливостта 2024 г.“
Учениците на ПМГ”Проф.Емануил Иванов“ гр.Кюстендил се представиха отлично в Областния ученически конкурс „В страната на Справедливостта 2024 г.“, организиран от Окръжен съд - Кюстендил. В него се състезаваха 221 участници от няколко области на страната в три категории - „Литературно творчество“, „Изобразително изкуство“ и „Мултимедиен проект – Познавам и спазвам Закона!“. За творческите им попадения бяха отличени 39 от тях. Победителите бяха наградени на церемония в Съдебната палата в гр. Кюстендил, където бе открита и благотворителна изложба.
Нашите ученици заеха призовите места в две категории:
Категория „Изобразително изкуство“ - 8.- 12. клас:
1-во място: Елисия Светославова Благоева - XI „в“ клас
2- ро: Бояна Николаева Якимова - XI „в“ клас
3-то: Стела Юлиянова Васева – IX „в“ клас
Наградите бяха раници, които да пълнят с нови знания, впечатления, скицници и боички. Отличените ученици в най- новата категория на Областния ученически конкурс „В страната на Справедливостта 2024 г.“ - „Мултимедиен проект - „Познавам и спазвам Закона!“ - 8.- 12. клас: 2-ро: Елица Зикатанова и Габриела Ненова – IX „а“ клас
Победителите получиха раници за училище или за пътувания до нови и вдъхновяващи места.
Завърши общинският етап на Ученически игри 2024/2025 г. по лека атлетика. При VIII-Х клас (девойки) след оспорвана битка победител стана отборът на ПМГ “Проф. Емануил Иванов”, а общинският етап завърши при следното класиране :
🥇1 място: ПМГ "Проф. Емануил Иванов" - 146 точки 🥈2 място: ЕГ "Д-р Петър Берон"- 133 точки
Състав на отбора: Андреа Павлова, Владислава Крумова, Габриела Василева, Габриела Маршова, Ивет Велинова, Надалина Апостолова, София Калвин
В най-голямата възрастова група XI-XII клас (девойки) без конкурент на общински етап победител е отборът на ПМГ “Проф. Емануил Иванов”.
Състав на отбора: Божидара Здравкова, Василена Борисова, Виктория Ванева, Емилиана Маркова, Ралица Попова, Йоана Борисова, Янина Манчева
Ръководител на отборите: г-жа Лилия Георгиева
Отборите победители в общинския етап продължават в следващия - областен етап, който ще се проведе през 2025 г. Отсега им желаем успех!
Състезанието се проведе на 16 ноември 2024 г. в ПМГ „Проф. Емануил Иванов“. То е за ученици от втори, трети и четвърти клас, които проявяват интерес към математиката. Провежда се за седми път в ПМГ „Проф. Емануил Иванов“, под организацията на СМБ – гр. Кюстендил. В него взеха участие ученици от Кюстендил и Дупница.
На 21 ноември 2024 г. в Конферентната зала на ПМГ „Проф. Емануил Иванов“ бяха наградени учениците, представили се отлично на състезанието.
Председателят на СМБ – гр. Кюстендил, Георги Стоилов, поздрави участниците за успеха им. На награждаването за пореден път присъстваха и ученици от 11.а клас – Николета Попова и Геро Тодоров, които съдействаха за провеждането на събитието и връчиха на победителите грамоти и награди.
Благодарим на всички присъстващи за положителните емоции!
В периода 15-17 ноември 2024 г. в гр. Разград се проведе XXII Националното състезание по природни науки и екология – представяне и защита на проекти.
В състезанието се включиха 26 ученици от прогимназиален етап и 69 ученици в гимназиален етап с общо 47 научни ръководители от 20 областни града. Състезанието включва изработване, представяне и защита на проекти от проблематиката на учебните предмети човекът и природата, физика и астрономия, химия и опазване на околната среда и биология и здравно образование. Провежда се в два кръга, като в първия участниците представят на изложба разработения от тях проект, а във втория представят и защитават публично проектите си. Домакин бе Профилираната гимназия с преподаване на чужди езици „Екзарх Йосиф“ в Разград.
На второ място във възрастова група V - VII клас бе класиран проектът “Звуците около нас”, разработен и представен от учениците от 5. а клас Кристина Кирилова и Никола Димитров, с ръководител г-жа Силвия Георгиева (учител по човекът и природата). Проектът на най-малките участници в състезанието зае достойното второ място от общо 16 проекта във възрастовата група. За своето представяне учениците получиха грамоти, медали и предметни награди.
Отлично се представиха и участниците във възрастова група VIII - XII клас - Ивет Димитрова от 8. г клас и Мила Георгиева от 8. в клас, които получиха оценка Отличен 5,75 за проекта “Познаваме ли щъркелите?”, с ръководител г-жа Василка Кръстева от ОДК-Кюстендил. Проектът бе класиран на седмо място от 36 проекта във възрастовата група.
Поздравления за учениците и техните ръководители!
Страница 1 от 79