Open menu

Новини

 Младежкият обучителен лагер по проект POWER UP! се проведе в рамките на три дни (14-16 март 2025 г.) в град Кюстендил. Партньори по проекта са WWF България, Община Кюстендил и Община Перник. В лагера взеха участие ученици от училищата в гр. Кюстендил: ПМГ "Проф. Емануил Иванов", ЕГ "Д-р Петър Берон", ПГИМ "Йордан Захариев" и VI СУ "Св.св. Кирил и Методий" - гр. Перник. От нашето училище участие взеха ученици от 8.б  и 10.г  клас, както и техните учители по биология и здравно образование и химия и опазване на околната среда д-р Лили Йосифова и  г-жа Силвия Георгиева. Инициативата Power Up! цели да даде възможност на младежи от България, Италия и Словения да поемат активна роля в оформянето на политически решения в областта на климата. Проектът има за цел да овласти и обучи ученици от приоритетни въглищни райони в Югозападна България по теми, като климатични промени и начини за справяне с тях, справедлив енергиен преход, устойчиво енергийно развитие, устойчив начин на живот. 

 По време на лагера младежите имаха възможност да обсъдят климатичните промени, да научат как да организират собствена младежка инициатива, как да инициират и проведат дебат, както и какво е застъпничеството и каква е неговата роля в обществото. Учениците се включиха в онлайн симулация за влиянието на различни антропогенни фактори върху скоростта на промените в климата в реално време. Дейностите по проекта продължават с организиране на екологична инициатива и училищен дебат по теми, свързани с различни екологични решения.

 

.
.
.
.
.
.
.
.
.

 На 14.03.2025 г. на стадион “Осогово” се проведе Областният етап на ученическите игри по лека атлетика. Девойките от 8.-10. и 11.-12. клас на ПМГ “Проф. Емануил Иванов” завоюваха първото място в “Царицата на спорта”. Момичетата победиха безапелационно отборите в двете възрастови групи на СЕУ “Св. Паисий Хилендарски”, град Дупница. Ръководител на нашите девойки е г-жа Лилия Георгиева. Заедно с нея те ще продължат в следващия етап на Ученическите игри. Да пожелаем успех на двата ни отбора занапред!

 В състава на отборите са:

 8.-10. клас: Андреа Павлова, Владислава Крумова, Габриела Василева, Габриела Машова, Ивет Велинова, Надалина Апостолова, София Калвин

 11.-12. клас: Янина Манчева, Йоана Борисова, Василена Борисова, Емилиана Маркова, Божидара Здравкова, Виктория Ванева, Ралица Попова

 

 

 Днес, 14 март 2025 година, в ПМГ "Проф. Емануил Иванов" за поредна година отбелязахме Деня на числото „Пи“.  Учениците носеха баджове с числото „Пи“, а фоайето на втория етаж се огласяше от песента му. Празничното настроение се усещаше навсякъде. По инициатива на учениците от 11. клас бяха украсени кабинетите по математика – ленти, с множество изписани цифри от безкрайната дроб на числото „Пи“, върху които можем да открием датата си на раждане, телефонния си номер или номера на личната ни карта. 

 Поздравления за всички, които се включиха в празника!

Честит ден на числото „Пи“!

 На 11.03.2025 г. се проведе Областен етап на ученическите игри по баскетбол за юноши и девойки в Спортна зала "Дупница". ПМГ "Проф. Емануил Иванов" отстъпи при момичетата, но триумфира при момчетата. Девойките дадоха сериозен отпор и се бориха достойно, като само липсата на рутина, опит и множеството пропуски сами под коша ги лишиха от това да попедят в мача срещу СЕУ "Св. Паисий Хилендарски" - Дупница. Юношите ни обаче не срещнаха никакви проблеми и след две убедителни победи над СЕУ "Св. Паисий Хилендарски" - Дупница и СУ "Христо Ботев" - Сапарева баня се красираха напред. Капитанът Християн Стоянов поведе отбора като истински лидер и за пореден път бе основният точконосител на тима. Димитър Гогов пък се отчете с няколко бляскави асистенции. Любенов "плячкоса" доста топки на противниците и така подпомагаше бързата ни атака. Браво на децата! Желаем им успех на Зоналния етап, където им предстоят още по-големи предизвикателства! 
 Състав на девойките: 
 Яна Асенова - 7.б клас Красина Николова - 8.а клас Рая Пенева - 8.а клас Йоанна Кирилова - 8.а клас Елена Петрова - 10.в клас Надежда Янчева - 10.а клас Василена Димитрова - 10.а клас 
 Състав на юношите: 
 Мартин Георгиев - 7.б клас Димитър Гогов - 8.а клас Георги Гълъбов - 9.б клас Юли Владимиров - 9.а клас Калоян Стоянов - 10.а клас Йоан Деников - 10.б клас   Максим Николов - 10.б клас Димитър Любенов - 10.б клас Християн Стоянов - 10.г клас.
 

 Много добре се представиха учениците от 5. и 6. клас на областния кръг на XXVIII Национална олимпиада по астрономия, който се проведе на 23.02.2025 г. Призови места заеха: Деян Йорданов, 6.а клас - първо място, Иван Йовчев, 6.б клас - второ място и Кристина Кирилова, 5.а клас - трето място.

 Достойно се справиха с интересните астрономически задачи и другите наши ученици - Елена Кирилова от 5.а клас, Борислава Деянова от 5.б клас, Емил Венчев, Сияна Стоянова, Матей Николов и Радослава Христова от 6.а клас, Даная Илиева, Божидара Ризова и Нелина Иванова от 6.б клас.

 Поздравления за младите астрономи! Продължавайте да изследвате Вселената и Космоса!

astronomia 25

 В съществуването и развитието на всяка нация и държава има моменти на падение, но с тях вървят и такива, които са повод за национална гордост и държавническа прозорливост и дързост. Такъв момент в българската история е спасяването на евреите от старите предели от лагерите на смъртта в годините на Втората световна война. Да имаш куража да се изправиш срещу волята на Фюрера по еврейския въпрос и не само, е нещо немислимо. Но цар Борис III, с цяла плеяда от представители на политическия, духовния и интелектуалния елит на страната, го е направил с ясното съзнание, че зад това решение стои волята на цял един народ. Във връзка с поредната годишнина от спасяването на българските евреи учениците от 7. а и 7.б клас на ПМГ, под ръководството на г-жа Албена Джонева, и завършващите 12. клас с профил "История и цивилизации" посетиха къщата музей „Димитър Пешев“ в Кюстендил, засвидетелствайки своето уважение и почит към сътвореното от този българин. Димитър Пешев е роден в Кюстендил през 1894 г., завършва право и работи като адвокат, съдия и прокурор в София, министър е на правосъдието (1935 – 1936 г. ), а през 1938 г. е избран за подпредседател на Народното събрание. Гласува Закона за защита на нацията. В 1943 г., при вестта за готвената тайна депортация на евреите, събира подписка сред депутатите и отправя остро протестно писмо до министър-председателя Богдан Филов. Заради това е свален от поста си. След преврата на 9 септември 1944 г. е осъден от комунистическия „народен съд“ на 15 години строг тъмничен затвор за антиеврейска дейност. Признат е за „Праведник на света“ от държавата Израел, създадена в 1948 г. Умира самотен и забравен в София. Няма спор, че в тази мащабна по своята същност кампания имат принос и много други хора – кюстендилци и представители на цялата нация, защото усилията на един човек не биха могли да постигнат подобен успех. Но всичко това, от чисто хуманна гледна точка, за да има смисъл, трябва да се помни и цени, да служи за пример и ориентир на подрастващите в този динамичен и глобален свят – да се гордеят с големите личности на родната ни история и да отстояват човешките ценности, които придават значимост на нашето съществуване.

 На 05.03.2025 г. от 14:00 часа на стадион "Осогово" се проведе ежегодното състезание "Лъвски скок" за деца от V клас. Възпитаниците на ПМГ "Проф. Емануил Иванов" за втора поредна година триумфираха в надпреварата. Конкуренцията беше огромна, а разликата между първия, втория и третия - минимална. За отборния успех спомогнаха завършилите на 1-во и 2-ро място /индивидуално/ Александър Йорданов със своя "Лъвски скок" от 384 см и Владимир Димитров - 378 см. Също така огромна роля за победата имаше и капитанът на отбора Елена Кирилова /353 см/която с хъс, воля и непримиримост заразяваше и останалите. Призьорите получиха грамоти и медали, а отборът ни грабна купата за 1-во място. Браво на нашите деца! Състав: Александър Йорданов - 5 "А" клас Владимир Димитров - 5.б клас Виктор Константинов - 5.б клас Денис Василев - 5.а клас Елена Кирилова - 5.а клас Никол Малинова - 5.б клас Доротея Петрова - 5.б клас Мадлен Теофилова - 5.б клас.

 В навечерието на националния ни празник – 3-ти март и на традиционния празник Баба Марта старопрестолният град Велико Търново за поредна година приласка талантливите в областта на обществените науки деца и младежи, включили се в 9-ото издание на Националния конкурс „Пространство и време“, организиран от Историческия факултет на Великотърновския университет „Св.св. Кирил и Методий“ и Академията за лидери към него. Над 140 участници, студенти, преподаватели и гости на форума бяха приветствани от представители на авторитетното научно жури, като конкурсът бе открит от доц. д-р Поля Стойкова, зам.-декан на Историческия факултет, към чийто поздрав се присъединиха и проф.д.н. Стела Дерменджиева, доц.д-р Виолета Стойчева и други.

 Целта на конкурса е да даде възможност за творческа изява на ученици от гимназиална образователна степен с подчертани интереси в областта на обществените науки, да провокира интереса на младите хора към историята на българския народ и държава и на нейното съвременно географско пространство и да съдейства за изграждане на активни, отговорни и достойни граждани на България, Европа и света.

 С изключително удоволствие и гордост можем да заявим, че представянето на ПМГ „Проф. Емануил Иванов“ остави трайна следа в тазгодишния конкурс с   блог - (НЕ)ПОЗНАТОТО КРАИЩЕ, презентиран от ентусиазирания и очарователен екип в състав Гуидо Галени, Виктор Валентинов и Георги Ценев от 11.б клас, под прецизното ръководство и приятелска подкрепа на г-жа Албена Джонева - преподавател по ГИ, ИЦ и ГО. След преодоляване на първоначалното вълнение и притеснение, момчетата с вдъхновение, настроение и удовлетворение представиха своя блог на аудиторията и взискателното жури, което, спечелено от вложения усилен труд и изследователски дух, подкрепени и от висока доза любов към „всичко българско и родно“,  им присъди абсолютно безапелационно Първо място и оценка Отличен 6.

 Със задоволство и радост изразяваме огромната си благодарност към целия екип и им желаем здраве, вдъхновение и нови творчески предизвикателства!

 ГОРДЕЕМ СЕ С ВАС!