Open menu

 Кюстендил е град с многовековна богата история. Изключително богата се оказа и историята на спорта, превърнала се в основна тема на Първата научна конференция „Физическо възпитание и спорт – история, съвременно развитие, иновации“, започнала работа на 3.11.2022г. в родния ни град. Същата се посвещава на спортните герои на гр. Кюстендил, а нейни организатори са Асоциация на спортните педагози, Община Кюстендил, Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов“. След регистрация на участниците и гостите на форума, той бе официално открит от „двигателя“ на събитието - проф.д.н. Симеон Йорданов.
В края на учебната 2021/2022г. колеги от катедра „Обществени науки и гражданско образование“ и катедра „Спорт и изкуства“ имахме удоволствието да се срещнем с проф. Йорданов и да бъдем поканени за участие в замисления от него проект, което изискваше от наша страна провеждането на изследване за развитието на спорта в ПМГ – от създаването на гимназията до наши дни. А г-жа Кристина Цекова, учител по ФВС, се ангажира с представянето на иновативен урок по предмета.
Да се опише спортния живот в училище с половинвековна история не е лесна задача, особено когато няма традиция в това отношение. Но пък любопитството, уважението към труда на колегите по ФВС през годините и гордостта от победите в различните видове спорт се превърнаха в достатъчно сериозен мотиватор за провеждане на проучването. А когато е налице и екип, който си разпределя ангажиментите и стикова резултатите – нещата се случват. Усилията, вложени от страна на екипа - Жасмина Мицова, Елеонора Ершова, Теодора Дамянова, подкрепени от отзивчивостта и усърдието на Ванеса Фудулска, Никол Георгиева и Деан Петров, ученици от 11.клас, родиха чудесен продукт, представен на тази първа по рода си конференция.
Подредената в хронологичен порядък картина на спортното развитие на ПМГ през годините, подкрепена с презентация от снимков материал, бе емоционално поднесена на аудиторията от Ванеса Фудулска. На фона на суховатото научно говорене, представянето на ПМГ в този формат се открои като свеж полъх на младост, дръзновение, удовлетворение и вдъхновение.
За осъществяването на задачата по този проект бяха използвани различни източници: Държавен архив- Кюстендил, Архив – ПМГ, лични архиви на учители по ФВС, вестници, списания и др.
С огромно задоволство от постигнатия резултат, екипът ни благодари на всички, оказали подкрепа в търсенията, проучванията и анализа на събраната информация, както и на нашите млади партньори в училище – Ванеса Фудулска, Никол Георгиева, Деан Петров и други.
Благодарим и на проф.д.н. Симеон Йорданов за предоставената ни възможност да се потопим в атмосферата, родила големите спортни герои на гр. Кюстендил!

 

konferencia-
konferencia-
konferencia-
konferencia-
konferencia-
konferencia-
konferencia-