Open menu

Новини

 „Най-хубавото се вижда само със сърцето. Най-същественото е невидимо за очите …” Така с цитат от разказа „Малкият принц“ на Антоан дьо Сент-Екзюпери започна интердисциплинарният урок „Невидим свят” в 5. клас.

 Интегрираният урок се реализира в учебните предмети български език и литература, човекът и природата, изобразително изкуство и компютърно моделиране и информационни технологии. Разделени на групи, учениците изпълниха различни активности – писане на кратък отговор на житейски въпрос на тема „Какво разбирам под „невидим свят" и какво бих искал да видя в него?”, като приложиха метода на кръговото писане; направиха сравнителна характеристика на Златното момиче и Черното момиче, които са герои от българската народна приказка „Златното момиче”; писаха разказ по зададено начало на тема „Историята за Анабел и невидимия свят на човешкото тяло”. В задачата по изобразително изкуство учениците рисуваха с акварелна техника нефигурална композиция, използвайки знанията си за устройството на клетките, впечатленията си от предварително изпълненото микроскопско изследване на клетки, и в най-голяма степен играта на своето въображение. В предварителна дейност по темата петокласниците приготвиха нетрайни микроскопски препарати и наблюдаваха растителни клетки на ципа от червен лук и на лист от мушкато. В друга задача учениците създадоха електронни рисунки на растителна и животинска клетка и направиха сравнителна характеристика между тях. Така децата се потопиха в невидимия свят, който обхваща идеи, мисли и енергия и е като магическо пространство, където се случват неща, които не можем да видим, но можем да усетим и почувстваме.

 Гости на откритата педагогическа практика бяха учители от училището. Интегрираните уроци в 5. клас се реализират в изпълнение на Национална програма  „Иновации в действие“ - Модул 1 „Нови учебни предмети, модули и интердисциплинарно учене“

 Браво на нашите петокласници, които все по-уверено използват хромбук устройствата в учебната работа и по-смело презентират своята дейност пред публика! Следващият интегриран урок, който ще бъде разгледан в 5. клас, е на тема „Как се хранят растенията?“. 

 На 14 и 17 април 2025 г. за първи път прага на Държавен архив – Кюстендил прекрачиха учениците от шести клас на Природоматематическата гимназия „Проф. Емануил Иванов“ – Кюстендил. Те бяха придружени от своите класни ръководители – Йорданка Борисова, учител по английски език, и Ася Зафирова, учител по история.
 Посещението бе организирано по повод Седмицата на гората и имаше за цел да запознае децата с документалното наследство, свързано със залесяването на хълма Хисарлъка и значимия принос на Йордан Митрев като основен залесител на района.
 Началникът на Архива, Албена Георгиева, изнесе увлекателна беседа за наводненията в Кюстендил, предизвикани от обилни валежи преди залесяването на Хисарлъка, и подчерта необходимостта от засаждане на дървета за предпазване от свличащи се земни маси. Особено внимание бе отделено на делото на Йордан Митрев.
 За учениците бе подготвена изложба със снимки и документи от личния фонд №286К „Митрев, Йордан Георгиев (1865 – 1938)“. Те имаха възможност да се докоснат до историята, като се опитаха да разчетат спомена на Владимир Караманов, озаглавен „Голямото наводнение в Кюстендил през лятото на 1885 година“.
 В края на посещението децата се потопиха в атмосферата на миналото, изпробвайки пишеща машина, на която оставиха своите лични послания — своеобразен мост между дигиталното настояще и аналоговото минало.
 
 Ученици от ПМГ – гр. Кюстендил научиха как да сърфират безопасно в социалните мрежи, като участници в „Свободата да знаеш“ – образователен проект на Окръжен съд – Кюстендил и немската организация „Харта 22“
Окръжен съд – Кюстендил и немската организация с нестопанска цел „Харта 22“ проведоха първата среща с ученици по новия образователен проект „Свободата да знаеш“. В него акцентът е върху човешките права на подрастващите в контакт със социалните медии, повишените рискове от нарушаване на тези права, правните средства за защита и наказателнo - правните последици.
 Ученици от 11 „а“ клас на ПМГ, специалност „Математика с информатика“ и разширено изучаване на английски и немски език, изгледаха с интерес видеата на „Харта 22“, свързани със защита на личните данни, неприкосновеността на личния живот и проявите на кибертормоз. Учениците попълваха няколко анкети, с които проверихме познанията им за социалните мрежи, настройките за поверителност в тях, паролите, споделянето на лична информация, снимки и видеа. Те даваха оценките си, от 1 до 10 или от не е лошо до това е много лошо, за конкретни казуси от социалните комуникации на младите хора.
 Председателят на Окръжен съд – Кюстендил, съдия Пенка Братанова им представи презентация за наказателно правните последици от престъпления като клевета, обида, следене, принуда, склоняване към участие в проституция или за създаване на порнографски материали.
Мария Димчева – юрист и правозащитник, създатели и управител на немската организация „Харта 22“, разказа на учениците за ползите, но и за рисковете за човешките права в социалните медии.
 „Искаме да предпазим младите хора от опасностите в онлайн пространството, като ги научим да ги разпознават и как да се предпазват. Важно е да знаят, кое поведение крие опасност, защото определени действия са престъпления“, заяви председателят на Окръжен съд – Кюстендил, съдия Пенка Братанова. Тя даде и примери от конкретни дела в съда, свързани с принуда, клевета и следене.
 Младите хора споделиха личен опит относно присъствието си в социалните мрежи и задаваха активно въпроси, относно видовете престъпления и доказването им.
Проектът „Свободата да знаеш“ е част от Образователната програма на ВСС и МОН и е в синхрон с ученическия конкурс на Окръжен съд Кюстендил и районните съдилища „В страната на Справедливостта“, както с проекта против агресията и насилието в училище „Да не се нападаме! Да си помагаме!“. Покана за участие ще получат всички гимназии от Община Кюстендил.
 „Знам, правата си!
 Зачитам, правата ти!
 

 Това изключително постижение е заслужен резултат от усърдие, постоянство и дълбока любов към знанието. Със своя талант и упорита работа, Йоана Борисова не само прослави себе си, но и донесе чест и признание на нашето училище и на нашия град.

 Йоана, твоят успех е вдъхновение за всички нас и доказателство, че стремежът към съвършенство винаги намира своята награда.

 Продължавай смело напред – към още по-големи върхове!

 Д-р Юлиана Карпузова

5 1

 През месец април учениците от 5.а и 5.б клас, под менторското ръководство на своите учители, работиха по изпълнението на интердисциплинарен урок на тема „Замърсяване и пречистване на водите“. Това са две от паралелките в училище, в които се прилага проектно базирано обучение и учениците се обучават по модела 1:1, като използват хромбук устройства в учебната работа. Интегрираният урок се реализира в учебните предмети човекът и природата и компютърно моделиране и информационни технологии.

 В рамките на дейността учениците посетиха Пречиствателната станция за отпадъчни води - Кюстендил, където видяха нагледно съоръженията за пречистване на отпадъчните води и направиха микроскопско изследване на замърсена вода. Благодарим на г-н Лазар Георачки, който с много желание обясни на петокласниците как се извършва механичното и биологичното пречистване на отпадъчните води.

 На финалния урок учениците показаха какво са научили по  темата, извършиха лабораторна работа за пречистване на замърсена вода и представиха изработените от тях постери на тема „Пазете водите чисти!“ Гости на откритата педагогическа практика бяха учители от училището.

 Интегрираните уроци в 5. клас се реализират в изпълнение на Национална програма  „Иновации в действие“ - Модул 1 „Нови учебни предмети, модули и интердисциплинарно учене“

 Следващият интегриран урок, който ще бъде разгледан в 5. клас, е на тема „Невидим свят“. 

 На 14 април 2025 г. коридорите на ПМГ „Проф. Емануил Иванов“ оживяха по различен начин – не с уроци, а с послания. Ученици от различни класове се обединиха в емоционален флашмоб, посветен на борбата с климатичните промени. Събитието беше изцяло подготвено от тях – млади хора с будно съзнание и активна гражданска позиция, които вярват, че промяната започва от нас самите. Със своята енергия и креативност те доказаха, че училището не е просто място за учене, а пространство за идеи, вдъхновение и социална отговорност.

 На 15 април 2025 г. вдъхновението се превърна в реално действие. В съвместна инициатива между ученици от ПМГ „Проф. Емануил Иванов“ и ЕГ „Д-р Петър Берон“ се проведе залесяване на терен в гр. Кюстендил. Събитието събра десетки ученици, преподаватели и партньори около важната кауза за опазване на природата и устойчивото развитие на региона. Инициативата „Корени на промяната – гора на надеждата“ имаше за цел не само да разшири зелените пространства, но и да насърчи отговорното отношение на младите хора към околната среда. С огромен ентусиазъм младежите засадиха „Гора на надеждата“ – символ на надежда, устойчивост и грижа за бъдещите поколения.

 Тези събития – емоционални, вдъхновяващи и въздействащи – са доказателство, че младите хора не са безразлични. Те са будни, активни и готови да действат. А когато учим с мисъл за света, в който живеем, възпитаваме не просто ученици, а лидери на промяната. Дейностите са част от проекта POWER UP! на WWF България, реализиран по програма CERV на Европейската агенция за образование и култура.

 Организацията и успешното провеждане на събитието станаха възможни благодарение на подкрепата на: Община Кюстендил – отдел „Екология“, които предоставиха подходящ терен и определиха вида на растителността за залесяване; Регионална дирекция по горите – Кюстендил, които осигуриха дръвчетата от вида „каталпа“; ръководството на ПМГ „Проф. Емануил Иванов“, които оказаха съдействие и подкрепиха инициативата; ученици от различни класове, които активно се включиха във всички етапи на подготовката – от създаването на плакати и организация на флашмоб, до почистване на терена, разкопаване на дупки, транспорт на материали, засаждане на видовете; нашите партньори от ЕГ „Д-р Петър Берон“, с които работим съвместно по проекта POWER UP!

 С осъществяването на тази дейност екипът по проекта успешно изпълни предизвикателството „Еко инициатива“, която отговаря на поставените условия да бъде осъществена без бюджет и да достигне до възможно най-голям брой хора. Изказваме   специални поздравления към учениците от 8.б клас за тяхната усилена работа по изкопаването на дупките, учениците от 8.г клас за старанието им при почистването на района, както и на учениците от 10.г клас за оказаната логистична подкрепа.

  Горди сме с примера, който ни показват младите хора на Кюстендил!

.
.
.
.
.
.
.
.
.

 С гордост обявяваме имената на учениците от Природоматематическа гимназия „Проф. Емануил Иванов“:

 Йоана Светославова Борисова от Х а клас – участие в Националния кръг на олимпиадата по български език и литература, 12 – 13 април 2025 година, Казанлък.

 Борис Андреев Стоянов от Х б клас  I място – Национално състезание по чужди езици INTELLECTICA – категория Английски език – 11 – 13 април 2025 г., Пампорово.

 Илиан Бисеров Бачев от Х а клас – III място – Национално състезание по чужди езици INTELLECTICA – категория Немски език – 11 – 13 април 2025 г., Пампорово.

 Павел Антонов Христов от Х б клас – участие в Националното състезание по чужди езици INTELLECTICA – категория Английски език – 11 – 13 април 2025 г., Пампорово.

 Кристиан Бисеров Бачев от Х а клас – участие в  Националното състезание по чужди езици INTELLECTICA – категория Немски език – 11 – 13 април 2025 г., Пампорово.

  Успехите на тези ученици са резултат от упорит труд, постоянство и стремеж към знания. Благодарим им, че достойно представиха нашето училище и ни вдъхновяват с постиженията си!

 Браво на всички участници – вие сте нашата гордост!